فایل word بررسي درجه ناتواني گسترش يافته در مبتلايان به اسكلروز متعدد قبل و بعد از درمان با متيل پردنيزولون

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

 فایل word بررسي درجه ناتواني گسترش يافته در مبتلايان به اسكلروز متعدد قبل و بعد از درمان با متيل پردنيزولون دارای 5 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل word بررسي درجه ناتواني گسترش يافته در مبتلايان به اسكلروز متعدد قبل و بعد از درمان با متيل پردنيزولون  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل word بررسي درجه ناتواني گسترش يافته در مبتلايان به اسكلروز متعدد قبل و بعد از درمان با متيل پردنيزولون،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل word بررسي درجه ناتواني گسترش يافته در مبتلايان به اسكلروز متعدد قبل و بعد از درمان با متيل پردنيزولون :
نام کنفرانس، همایش یا نشریه : مجله دانشكده پزشكي

تعداد صفحات :5

زمینه و هدف: اسكلروز متعدد یك بیماری مزمن دستگاه عصبی مركزی است كه با تخریب غلاف میلین و در موارد شدید صدمه به آكسون ها ایجاد ناتوانی می كند. این مطالعه درجه ناتوانی بیماران مبتلا به اسكلروز متعدد را قبل و بعد از درمان با متیل پردنیزولون ارزیابی نموده است.روش بررسی: این مطالعه از نوع مطالعات مقطعی و شامل تمام 63 بیماری بود كه در عرض یك سال با تشخیص اسكلروز متعدد قطعی در مركز تحقیقات بیماری های مغز و اعصاب ایران بستری شدند. پس از اخذ رضایت كتبی اطلاعات مورد نیاز بیماران شامل سن و جنس، وضعیت فعالیت سیستم عصبی مركزی و نمره "وضعیت ناتوانی گسترش یافته" بر اساس معاینه بیمار قبل و بعد از درمان با دوز بالای متیل پردنیزولون وریدی، به دست آمد.یافته ها: درمان با دوز بالای متیل پردنیزولون، نمره وضعیت ناتوانی گسترش یافته (EDSS) بیماران را از میانگین 4.595 به 3.635 كاهش داد. در بین سیستم های عملكردی نیز بیشترین تغییرات ایجاد شده مربوط به فعالیت هرمی با كاهشی به میزان 1.13 واحد بود. میزان كاهش ناتوانی پس از درمان در بقیه سیستم ها بین 0.38 تا 0.57 بود.نتیجه گیری: به نظر می رسد كه هر چه تعداد دفعات عود كمتر باشد، تاثیر درمان به مراتب بهتر می باشد. ارتباط معنی داری بین سن بیمار و میزان تاثیر درمان در این مطالعه حاصل نشد، هر چند كه تاثیر درمان در كاهش ناتوانی در بیماران مذكر بیشتر از بیماران مونث بود (p=0.05). درمان با متیل پردنیزولون دارای اثرات فوری و كوتاه مدت (یك ماه) در سیستم ایمنی می باشد كه بهبودی رادیولوژیك و كلینیكی احتمالا دلیلی بر آن می باشد.
كلید واژه: اسكلروز متعدد، نمره وضعیت ناتوانی گسترش یافته (EDSS)، متیل پردنیزولون

لینک کمکی