فایل word بررسي آزمايشگاهي ريزنشت آپيکالي دو ماده Biocalex و MTA سفيد جهت پر کردن حفرات رتروگريد انتهاي ريشه دندان

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

 فایل word بررسي آزمايشگاهي ريزنشت آپيکالي دو ماده Biocalex و MTA سفيد جهت پر کردن حفرات رتروگريد انتهاي ريشه دندان دارای 8 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل word بررسي آزمايشگاهي ريزنشت آپيکالي دو ماده Biocalex و MTA سفيد جهت پر کردن حفرات رتروگريد انتهاي ريشه دندان  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل word بررسي آزمايشگاهي ريزنشت آپيکالي دو ماده Biocalex و MTA سفيد جهت پر کردن حفرات رتروگريد انتهاي ريشه دندان،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل word بررسي آزمايشگاهي ريزنشت آپيکالي دو ماده Biocalex و MTA سفيد جهت پر کردن حفرات رتروگريد انتهاي ريشه دندان :
نام کنفرانس، همایش یا نشریه : مجله دانشكده دندانپزشكي مشهد

تعداد صفحات :8

مقدمه: برای پر کردن حفره تهیه شده در طی جراحی انتهای ریشه، نیاز به ماده ای است که بتواند سیل آپیکالی را ایجاد نموده و از عبور باکتریها و ترشحات بافتی جلوگیری نماید. هدف از انجام این مطالعه، مقایسه توانایی قابلیت سیل دو ماده MTA (Mineral trioxide aggregate) سفید و Biocalex جهت پر کردن انتهای ریشه بود.مواد و روش ها: در این مطالعه تجربی آزمایشگاهی از 36 دندان تک ریشه کشیده شده انسان با آپکس بسته و حداقل انحنا استفاده گردید. پس از انجام مراحل پاکسازی و شکل دهی و پر کردن، 3 میلیمتر از انتهای ریشه دندانها قطع شد و حفره ای به عمق 3 میلیمتر در انتهای هر ریشه تهیه گردید. سپس دندانها به صورت تصادفی به دو گروه 15 تایی تقسیم شدند و حفرات با MTA سفید و Biocalex پر شدند. 3 دندان به عنوان کنترل مثبت و 3 دندان بعنوان کنترل منفی در نظر گرفته شد. پس از سفت شدن کامل مواد پر کننده، تمامی سطح ریشه ها بجز سطح انتهایی با دو لایه لاک ناخن و موم چسب پوشیده شدند و به مدت 72 ساعت در متیلن بلو %2 قرار گرفتند. سپس دندانها در رزین پلی استر قرار گرفته و توسط دیسک الماسه در جهت باکولینگوالی برش داده شدند و میزان نفوذ رنگ توسط استریو میکروسکوپ بررسی گردید. نتایج به دست آمده با استفاده از آزمون T-student مورد مقایسه قرار گرفت. سطح معنی داری در آزمون ها 0.05 در نظر گرفته شد.یافته ها: بررسی های آماری نشان دادند که میزان ریزنشت آپیکالی Biocalex به صورت معنی داری از MTA سفید کمتر است (P<0.001).نتیجه گیری: نتایج این مطالعه نشان داد که استفاده از Biocalex جهت پر کردن انتهای ریشه توانایی ایجاد سیل مناسب را دارد و می تواند جایگزین مناسبی بجای MTA باشد.
كلید واژه: ریزنشت آپیکالی، پر کردن انتهای ریشه،MTA سفید، Biocalex

لینک کمکی